Dárek k narozeninám či na Vánoce?

- psí spřežení to zajistí!

 

Jak vypadá dárkové balení

 

Volné termíny pro jízdu

se psím spřežením

 

Volné termíny na zimu 2019 budou zveřejněny koncem listopadu 2018.

 

Přijedete k nám TUDY

Novinky

Volné termín

10.11.2016 12:55
proběhla aktualizace volných termínů na listopad 2016 - březen 2017

2 nové zážitky se psy a koňmi

01.11.2016 11:58
Připravili jsme pro Vás 2 nové balíčky, ve kterých si konečně můžet vyzkoušet i tu péči o naše čtyřnohé mazlíky. Vyzkoušejte: Půlden se psí...

Oříšek a Slávek mistry ČR v dogtrekkingu

31.10.2016 22:28
Je to neuvěřitelné, ale dva největší blázni (kdo je viděl v saních, ten mi dá za pravdu) se stali mistry České republiky. A to sice v dogtrekkingu....
SEO webu sledují SEO nástroje.cz

Něco málo o psím spřežení...

Dnes si již hodně lidí vybaví pod slovem mushing spřežení tažných psů, které se žene po trati. Naprostá většina pak dodá, že ti psi jsou chlupaté hasky či malamuti.

Takže dejme si trochu základní lekce před jízdou, z čeho se to vlastně skládá to psí spřežení.......

Tedy máme zde psy. V zásadě lze zapřáhnout jakékoli trochu sportovně nadané plemeno - a pokud máte jednoho sportovního psa, klidně to s ním vyzkoušejte - ale nejvíce uvidíme v zápřahu psy tažné. Saňový pes je samozřejmě ten krásný sibiřský husky, malamut, samojed, grónský pes..., ale taky jsou to kříženci jako alascan huskies, eurohusky a pak také evropští saňoví psi. Tito psi pak určitou měrou vypadají jako ohaři - aby ne, ohaří krev jim totiž koluje v žilách stejně, jako krev severských psů, chrtů a dalších. Nejsou sice tak tepelně odolní, jako jejich čistokrevní severští kolegové, ale vynikají obrovskou chutí pracovat a klasický seveřan si s nimi v rychlosti moc nezadá. Problém nastává, když takto tvrdě pracující pes neumí odhadnout vlastní síly a užene sám sebe. Proto se při běhu tito psi musí kontrolovat daleko více, než klasičtí seveřani.

Pak je zde musher. Jezdec, který spřežení řídí ze saní, káry, či jiného vozidla pomocí hlasu. V dobách Zlaté horečky byl často používán bič, to je však naštěstí již pouze prach minulosti. Dnešní musher své spřežení hlasem navádí na správnou trať, a pouze hlasem spřežení povzbuzuje k vyššímu tempu.

Pokud psi mají reagovat na hlasové povely, musí se je nejdříve naučit. Mushera většinou poslouchají první dva psi, kterým říkáme leadři. Leadři vedou spřežení správným směrem. Stejně jako psi služební umí perfektně sedni, lehni, ke mě, aport - leadři spřežení musejí zvládat povely jako: vpřed, levá (haw), pravá (gee), stůj, zpět (otočení spřežení o 180°) atd. Leader je prostě nenahraditelný člen týmu, a když ho nemáte, jednoduše nikam nejedete.

Tím jsme se dostali k uspořádání spřežení. Už víme, že vepředu jsou leadři. Podíváme-li se úplně dozadu, najdeme tam psy zvané "zadáci" neboli "wheel dogs". Zadáci táhnou největší tíhu. Jsou to většinou psi většího vzrůstu schopni velmi tvrdé práce. Jsou i zadáci, kterým celý život nedojde, že ty psy před sebou prostě nedohoní (viz. náš Slávek...). Uprostřed spřežení jsou obecně psi týmoví. Ti, kteří běží hned za leadery se většinou učí povely pro budoucí pozici leadera.

Spřežení máme připravené, můžeme vyrazit. V zimě jedeme na saních nebo běžkách, na jaře a na podzim se jezdí na káře, koloběžce nebo na kole. Ultrasportovci mohou trať absolvovat po svých v disciplíně zvané canicross. Nasadíme psům postroje, připřáhneme je za tažné šňůry, a jedem...